Ortodonti Tedavisi Hakkında

DİŞ TELİ TEDAVİSİ

Çapraşık dişler estetik açıdan günümüzde büyük dikkat çekmektedir. Bunun dışında aralıklı olan dişler yada çenelerin birebir ilişkileri de hem fonksiyon kaybına hemde estetik bozukluklara sebep olabilmektedir. Bunların düzeltilmesi için diş teli tedavisi olarak bilenen ortodontik tedaviler kullanılmaktadır.

Tel tedavisine ne zaman başlamak gerekir?

Dişlerin ve çenelerin durumuna göre uzman bir doktor tarafından planlama yapılması gerekmektedir. Ancak genel olarak tedavi başlangıcı için daimi kopek dişlerinin geldiği 9-10 yaş aralığı beklenmektedir. İleri yaşlarda da ortodontik tedaviler yapılabilir ancak en uygun yaş aralığı ergenlik öncesi dönemdir.

Tel tedavim ne kadar sürer?

Tel tedavileri maalesef çok kısa sürede sonuç alınan tedaviler değildir. çenelerin ve dişlerin durumuna göre  Uzman doktorlar tarafından yapılan planlama sonucunda tedavi planlaması yapılması gerekmektedir.

Diş teli sırasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

Özellikle tel tedavisi sırasında ağız hijyeni çok önem taşımaktadır. Diş teli tedavisi sırasında dikkat edilmez ise diş çürükleri ve diş eti hastalıkları çok hızlı ilerleyebilmektedir. Bu yüzden ağız bakımının çok düzenli ve dikkatli yapılması gerekmektedir. Hatta genellikle normal diş fırçalama ağız bakımı için yeterli olmamakta fırçalamaya ek olarak arayüz fırçaları ve özel diş iplerinin kullanılması gerekebilmektedir.

Asitli ve sert yiyecekler diş tellerinin dişlere bağlandığı braketlere zarar verebilir bunun dışında asitli yiyecekler hassas olan ağız hijyenini çok daha olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden kullanımları önerilmez.

Bunların dışında tel dışında ağızda kullanılan apareyler var ise bunların da düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Ayda bir sefer yapılan doktor kontrolleri hem ağız bakımının temini hem de erken dönem de şikayetlerin engellenmesi için önemlidir. Bu yüzden doktor kontrollerine riayet edilmeli ve aksatılmamalıdır.

GÖRÜNMEZ PLAKLAR İLE TEDAVİ

Dişlerinizin şeklini değiştirmek istiyorsunuz ancak geleneksel diş tellerini kullanmak istemiyorsanız, şeffaf plaklar dişlerinizin uygun pozisyonlandırılması için güzel bir alternatiftir. Size özel olarak laboratuarlarda hazırlanan şeffaf plaklar ile dişlerinizde ki çapraşıklık, açıklıklar, seyreklik yada konumlama problemleri düzeltilebilmektedir.

Şeffaf plak tedavisinin avantajları nelerdir?

Klasik tel yönteminde kullanılan braket ve tellerin ağız içinde bulunmaması sayesinde ağızda yara vs oluşma ihtimali daha düşüktür. Oldukça ince bir malzemeden üretildikleri için kullanan kişiyi en az oranda rahatsız eder. Bunun dışında istediğiniz zaman çıkarabileceğiniz için yemek yeme ve kullanım açısından bir sınırlama yoktur.  Ve sonrasında ağız temizliği diş tellerine nazaran çok daha kolay bir şekilde yapılabilir.

Plaklar şeffaf olduğu için dışardan fark edilmeleri nispeten zordur bu da estetik açıdan kullanım kolaylığı sağlar.

Şeffaf plak tedavisini kimler için uygundur?

Şeffaf plak tedavisinin en büyük zorluğu etklinliğinin yüksek olması için kullanımına ve süresine dikkat edilmesi gerekmektedir. Gün içinde 20 saatten fazla ağızda kalması gerekmektedir. Bu yüzden hastalarımızın bu sabıra ve iradeye sahip olması gerekmektedir. Bunun dışında hafif ve orta derecede çaraşıklığı olan her hastada kullanılabilmektedir. Çeneler arası ilişkileri ileri derecede bozuk olanlar ve zorlu vakalarda normal tel tedavisi daha başarılı olmaktadır. Bu ayrımın yapılabilmesi için uzman bir doktor tarafından planlamanın yapılması gerekmektedir.

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer?

Her tedavide olduğu gibi bu durumda kişiden kişiye ve vakanın zorluk durumuna göre değişmektedir. Plakaların gün içinde en az 20 saat kullanılması gerekmektedir. Uygun şekilde ve düzenli kullanımda tedavilerin çoğu 8ila10 ay arasında bitirilebilmektedir. Bazı durumlarda 14ila 18 aya kadar tedaviler sürebilmektedir.

Tedavi sonrası dişlerimde tekrar bozulma olur mu?

Ortodontik tedaviler sonrasında geri dönüş olmaması için bazı ek tedaviler yapılır. Dişlerin arka tarafında kalacak şekilde retainer denilen teller bağlanarak dişlerin hareket etmesi engellenebilir. Bunların dışında hekiminiz size gerekli bilgileri ve dikkat edeceğiniz şeyleri söyleyecektir. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde sıkıntı yaşama olasılığınız düşüktür.

Ön Randevu Oluştur

Estetik Gülüşler

Ağız sağlığınız için bizi arayın!

+90 (555) 025 01 10

+90 (555) 025 01 10

Ağız sağlığınız için
bizi arayın!

Ön Randevu Oluşturun

Ön Randevu Oluşturun, Uzman Hekimlerimiz Sizi Arasın