Periodontoloji Hakkında

DİŞ ETİ ESTETİĞİ

Diş eti estetiği genel olarak diş etlerinin gülüş hattı ve diş boyları değerlendirilerek  karar verilen pembe estetik olarak da bilinen diş tedavisidir.

Diş eti estiği nasıl yapılır?

Diş eti estetiği gingivectomi(diş etlerinin kesilmesi) yada gingivoplasti(diş eti şekillendirilmesi) şeklinde yapılabilir. Bu sayede diş etleri gülüş hattına göre seviyelendirilerek diş etlerinin aşırı görülmesi yada dişlerin çok küçük olması gibi durumlar düzeltilebilir. Bazı durumlarda cerrahi olarak düzeltilirken bazen botox uygulamarı da gülüş hattının düzeltilmesinde kullanılmaktadır.

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ – DİŞ ETİ TEDAVİSİ

Diş etleri ve çene kemiklerini etkileyen ve sonucunda enfeksiyon, diş eti çekilmesi yada kemik kaybına sebep olabilen hastalıklara periodontal hastalıklar denmektedir.

Sağlıklı diş eti açık pembe renkte, mat ve gergin görünümdedir. Portakal kabuğuna yakın bir dokusu vardır. Sağlıklı diş eti nerede ise hiç kanamaz ve diş eti kanamaları genel olarak diş eti hastalıklarının ilk bulgularından biridir. Bu yüzden diş eti kanamalarının gözden kaçırılmaması gerekir. İleri durumlarda diş eti hastalıkları diş etlerinin çekilmesine daha ileri vakalarda kemik kaybı ile beraber dişlerin kaybına sebep olabilir.

Dişlerim neden kanar?

Diş eti hastalıklarının belirtileri arasında şişlik, kızarıklık, hassasiyet, ve kanama gibi şikayetler bulunmaktadır. Kızarık ve şişmiş diş etleri genellikle diş fırçalama sırasında kanamaya sebep olur  bazen ağız kokusu bu duruma eşlik eder. İleri vakalarda diş yüzeyine yapışık durumda olması gereken diş etleri, diş yüzeyinden ayrılmaya başlar ve cep formasyonu başlar. Bu diş etleri içerisinde daha fazla bakteri birikmeye ve üremeye başlar bu durumda şikayetler daha da artar ve semptomlar artar.

Diş taşı temizliği dişlerime zarar verir mi?

Diş yüzeyine yapışan diş taşları(tartar) diş yüzeyinde daha pürüzlü ve bakterilerin daha kolay tutunmasını sağlayan bir yüzey oluşturur. Bu yüzden burada biriken diş taşları ve bakteri sayısı katlanarak artar. Sonuç olarak diş etlerindeki çekilmeler ve şikayetler de artış hızlanır. Bu yüzden diş taşı temizliği gerekli olan durumlarda düzenli olarak yapılması gereken bir durumdur. Belirli kurallara uyularak yapılması durumunda diş taşı temizliğinin dişlere bir zararı yoktur.

Dişimde ki renklenmeler nasıl çıkarılabilir?

Dişlerdeki bazı renklenmeler yüzeysel olurken bazı renklenmeler ise intrensek(içsel) renklenmeler olabilmektedir. Bu içsel renklenmeler maalesef yüzeysel temizlikler ile giderilememektedir.  Ancak çay, kahve, sigara yada renklendirici bazı içeceklerden kaynaklanan renklenmeler kolaylıkla diş yüzeylerinden temizlenebilmektedir. Bu renkelenmeler yüksek hızda toz ve su püskürten bazı araçlar ile hızlıca ve ağrısız bir şekilde diş yüzeyinden çıkartılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken durum, kullanım sırasında dikkat edilmemesi durumunda malasef bu renklenmelerin yeniden oluşmasıdır.

Diş eti çekilmesinin bir çözümü var mı?

Diş eti çekilmelerinin miktarı ve nerede oldukları tedavimiz için kritik önem taşımaktadır. Ve çözümü için genellikle cerrahi işlemler gerekmektedir. Yüksek hassasiyet gerektiren ve sonrasında ciddi bakım gerektiren bu işlemler doktorunuz tarafından planlanmalıdır.

Aşırı diş eti çekilmesi yada kemik kaybı olan dişlerim kurtarılabilir mi?

Maalasef bu sorunun tam bir yanıtı bulunmamaktadır. Hastalarımızın yaşı, kullanım şekli, herhangi bir hastılığının olup olmaması ve estetik kaygılarının beraber değerlendirilip ona göre bir planlama yapılması gerekmektedir. Ayrıca planlamada kemik kaybının ne sebeple olduğunun tespiti de çok önemlidir.  Örneğin bazı hastalarımızın ağzında bulunun spesifik bakteriler ağızdaki kemik kaybını aşırı durumlara getirmektedir ve kar zarar göz önünde bulundurularak bu bakterilerin ağız ortamından uzaklaştırılabilmesi için tüm dişlerin çekilmesi gerekebilmektedir.

Ön Randevu Oluştur

Estetik Gülüşler

Ağız sağlığınız için bizi arayın!

+90 (555) 025 01 10

+90 (555) 025 01 10

Ağız sağlığınız için
bizi arayın!

Ön Randevu Oluşturun

Ön Randevu Oluşturun, Uzman Hekimlerimiz Sizi Arasın